A 2020-as esztendő valóságos stressz és változáskezelés tréninggel ért fel minden vállalati döntéshozó életében. Kiemelten fontos tehát, hogy hasznosítani tudjuk az elmúlt év tapasztalatait, majd ezek birtokában repülőrajtot vegyünk 2021-ben. A cikk ennek kapcsán nyújt hathatós segítséget. 📢
Egy-egy nehezebb periódus kedvező lehetőséget kínál az önvizsgálatra❗️
2020-ban iparágtól függetlenül bőven kijutott vállalati kihívásokból. A megoldásokon dolgozva pedig korábban nem ismert erősségeket is a felszínre jutottak. Minden rosszban van valami jó, a meredeken változó gazdasági helyzetnek is lehet előnyös oldala.
Érdemes például önvizsgálatot tartani. Az erősségek, a fejlesztésre szoruló gyengepontok, a lehetőségek, valamint a potenciális veszélyek feltérképezése egyéni és szervezeti szinten egyaránt hasznos lehet a jövőre nézve.
Különösen akkor, ha sikerül azonosítani a korábban fixnek vélt célok és prioritások eltolódását. Ha tudjuk kik vagyunk és merre tartunk, nagyobb lendülettel állhatunk bele a 2021-es üzleti évbe.
2020-ban egyszerűen muszáj volt gyakorlottá válni a változáskezelésben
A korábban megélt döntési helyzetek modellezésével és értékelésével fejlődésre serkenthetjük magunkat, többek között a változáskezelés gyakorlatában is. Célszerű tehát visszatekinteni egy-egy 2020-ban meghozott nagyobb horderejű döntésre, feltéve magunknak a következő kérdéseket:
- Milyen változással, lehetőségekkel és veszélyekkel járt együtt a szóban forgó döntési helyzet?
- Mennyire tudtunk gyorsan reagálni a változásra?
- Milyen külső és belső tényezők befolyásolták a döntéshozatalunkat?
- A mai tudásunk birtokában mit csinálnánk másként a kérdéses szituációban?
- Illetve hogyan tudtuk változásra sarkallni a csapatunkat? Miként vette az akadályokat a szervezet, továbbá a meghozott döntéseink alapján mennyire gyorsan ment keresztül szervezeti szinten a változtatás?
Szánjunk időről időre energiát a fontosabb döntési helyzetek analizálására. A levont tanulságokkal felvértezve ugyanis kevésbé lesz majd komfortzónán kívüli egy-egy nehezebb döntési szituáció.
Így jó eséllyel a 2021-ben felmerülő változásokat rugalmasan tudjuk kezelni azokra a tényezőkre fókuszálva, amelyekre hatásunk van.
A hatékony vezetés bizalom hiányában 2021-ben sem működhet
A magasszinten teljesítő vezetők és a kifogástalanul működő szervezetek közös jellemzője az erőteljes bizalom. Ha győztesen szeretnénk kikerülni a 2021-es év ingatag körülményeiből, akkor vezetőként egyaránt bíznunk kell önmagunkban és a csapatunkban.
A bizalom megingathatatlan szintje még egy bizonytalan piaci környezetben is olyan szilárd alapot teremthet, amire bátran építhetünk csapatot, folyamatokat, egy komplex szervezetet.
Attól pedig ne féljünk, hogy majd visszaélnek a bizalommal. Ha lesz is néhány kivétel, a munkatársak többsége nagyra értékeli majd a tőlünk kapott bizalmi kreditet. Egy stabil önértékeléssel rendelkező munkatárs magas teljesítménnyel igyekszik majd rászolgálni a bizalomra.
Nem beszélve arról, hogy a szervezeten belüli magas bizalmi szint a dolgozói motivációra és a morálra egyaránt kedvező hatást gyakorol.
Kommunikáció és folyamatos visszajelzések – a kirakós utolsó darabjai
Az információ áramlásának elősegítése és a gördülékeny kommunikáció nélkülözhetetlen összetevője lesz a sikeres üzleti működésnek 2021-ben is. Különösen akkor, ha a markánsan átalakult irodai környezetből indulunk ki. Kétségtelen, hogy extra erőfeszítéseket kell tenni a kommunikáció elősegítése végett.
A gördülékeny kommunikáció már csak a sok változás és a stressz miatt is elengedhetetlen. Folyamatos jelleggel figyelni kell, hogy a kommunikáció mely formái működnek, illetve vannak-e leszakadó kollégák. A kommunikáció legyen gyakori, vegyük figyelembe a másik fél nézőpontját is, nem beszélve az információáramlás gyors és pontos megvalósulásáról.
Célszerű rendszeres, rövid megbeszélésekkel, meetinggel kezdeni a munkanapokat, ahol mindenki beszámolhat a folyamatban lévő feladatok és projektek alakulásáról. Vezetőként ezen felül erősen javasolt gyakorivá tenni a négyszemközti megbeszéléseket minden csapattaggal.
Ezek a beszélgetések egyúttal a visszajelzések adására és fogadására is ideális alkalmat kínálnak. Már csak a személyes fejlődést célként kitűzve is kulcsfontosságú, hogy miként viszonyulunk a visszajelzésekhez, különösen a kritikához.
Összegzés
Vonjuk le a 2020-as év tanulságait és használjuk őket a teljesítményünk javításához. Ha így teszünk, annak köszönhetően extra tapasztalatokkal felvértezve vághatunk bele a 2021-es üzleti évbe.
Tapasztalt szakmai segítségre és személyre szabott fejlesztési tervre van szükség tervei megvalósításához? Beszéljünk róla az alábbi elérhetőségek bármelyikén.